یکشنبه 27/11/2022
Edit

قیس خان، سینماگر اهل افغانستان است که سالها پیش با آمدن به اروپا، به دنبال سینما رفت و در هر دو سینمای هالیوود و بالیوود بازی کرده است از جمله در سریال معروف «تهران». او در بروکسل، پایتخت بلژیک زندکی میکند و شهروندی افتخاری این کشور را نیز دریافت گرده است.

مصدق پارسا، نگاهی کرده به زندگی قیس خان، جوانی که در افغانستان به دنیا امد و در اروپا به آرزویش رسید.

گزارش از مصدق پارسا، افغانستان اینترنشنال

وطنی که در آن به دنیا می آیی و وطنی که ترا می‌سازد

برای من مثل وطن خودم شد. افغانستان همیشه در قلب من است، اما جایی که فعلن زندگی میکنم هم وطنم است و خوش استم که اینجا هستم

قیس خان؛ بازیگر

پس از سالها کار سینمایی، او پارسال از سوی پادشاه بلژیک، شهروندی افتخاری این کشور را دریافت کرد. پس از یک دورۀ طولانی کار که از صحنه‌های تئاتر آغاز شده بود. / قیس خان، پنج سال روی صحنه رفت و سپس خود فیلمی کوتاه به نام «نور» را نوشت. در آن فیلم بازی و آن را کارگردانی کرد / این فیلم چندین جایزۀ برون‌مرزی برد / از جمله جایزه جشنواره‌ جهانی هایندهوهن هالند و جشنواره فیلم کوتاه کانادا…
چند ثانیه از فیلم (مالکیت تصویر: قیس خان)
شاید مهم‌ترین کار او، بازی در سریال هالیوودی «تهران» باشد / این سریال در 135 کشور دنیا از طریق اپل تی وی نمایش داده میشود و در سال 2021 توانست برندۀ جایزۀ بین‌المللی «امی» شود.
سریال تهران
مسیر هنری قیس خان، از سینمای بالیوود نیز گذشت. او با بازی در فیلم هندی «بل باتم» توانست در کنار ستارگانی چون اکشی کمار و وانی کپور ظاهر شود.

آگهی فیلم هندی Bell Bottom


سینما و کارهای مربوط به آن، معنای زندگی روزمرۀ اوست

من علاقمند سینما بودم و در این رشته درس خواندم. من هم سناریو مینویسم و هم بازی میکنم. همین تنها کارم است. مردم از من میپرسند چکاره ای، میگویم اکتور، میگویند کارت چیست؟ همین کارم است.

قیس خان؛ بازیگر

هدیه به سرزمین مادری

بر اساس برنامه، قیس خان باید برای نمایش کارهای سینمایی خود ، به افغانستان سفر می‌کرد، اما با به قدرت رسیدن طالبان دروازۀ سینما بسته و سفر او نیز، لغو شد. او میگوید آرزو دارد روزی با یک هدیه هنری به دیدن زادگاهش برود، برای همین به خودش قول داده که امیدوار باشد و بیشتر از پیش تلاش کند.